Szukaj Pokaż menu

Wandal czy artysta? Nieważne! Jego dzieła robią wrażenie

36 178  
197   6  
Sztuka malowania po murach w przestrzeni publicznej przeszła ostatnimi laty wielkie zmiany. Z niezbyt ładnych napisów na ścianach przeszliśmy do niesamowitych obrazów, które zapierają dech w piersiach.

Najdziksze newsy tygodnia – Piersi, które nie chcą przestać rosnąć

131 523  
346   106  
Kobiece piersi, wyuzdane zwierzęta, które mogłyby zawstydzić niejednego człowieka i kręcenie bączków w pobliżu piekielnych dziur. Ot, zwykły piątek na Joe Monsterze.

7 ciekawostek o więźniach i więzieniach, dzięki którym docenicie wolność

156 366  
512   65  
Trafienie do więzienia to dla większości normalnych ludzi najgorszy możliwy scenariusz - choć zdarzają się i tacy, którzy za kratki pakują się celowo.

#1.

Skandynawia to dla więźniów raj - bodaj jedyne miejsce na świecie, gdzie osadzony może pozwać państwo o odszkodowanie za nieludzkie traktowanie z powodu... starej wersji konsoli PlayStation w celi. Na norweskiej wyspie Bastoy znajduje się więzienie, które idealnie odzwierciedla patologię tego systemu. Więźniowie na Bastoy czują się jak na wakacjach - mają całą wyspę dla siebie, chodzą gdzie chcą i robią co chcą, a latem wygrzewają się na plaży. Z tym że w przeciwieństwie do uczciwych obywateli więźniowie za nic nie muszą płacić.

#2.


Historia jak z filmu sensacyjnego. W 1986 roku Ronald McIntosh, oszust odsiadujący wyrok w więzieniu federalnym, zdołał uciec agentom podczas transportu do innego zakładu karnego, po to by już 8 dni później powrócić do więzienia - skradzionym helikopterem - i wyciągnąć z niego swoją dziewczynę, odsiadującą 50-letni wyrok za napad na bank Samanthę Lopez. Sprawiedliwości stało się zadość dziesięć dni później, kiedy zakochana para została schwytana na przedmieściach Sacramento. Wybierali u jubilera obrączki na swój ślub.

#3.


Kara śmierci, choć z ekonomicznego punktu widzenia bardzo praktyczna, jest stosowana w coraz mniejszej liczbie miejsc na świecie. Zmieniają się też warunki. Skazani na śmierć więźniowie w Teksasie nie mogą już sobie wybrać dowolnego ostatniego posiłku. Obecnie do wyboru mają "albo ten sam posiłek co inni więźniowie", albo żaden. Z kolei skazańcy w Japonii dosłownie nie znają dnia ani godziny - o chwili wykonania kary powiadamia się ich dopiero w ostatniej chwili. Rodziny o egzekucji także dowiadują się po fakcie.

#4.


W sierpniu 1944 roku została podjęta jedna z największych prób ucieczki w historii. Setki japońskich więźniów wojennych postanowiły uciec na wolność, sądząc, że łagodne traktowanie osadzonych to oznaka słabości Australijczyków. Przeliczyli się - i to mocno. W natychmiastowej odpowiedzi 234 japońskich zbiegów zostało zastrzelonych, a 108 kolejnych Australijczycy schwytali i zamknęli z powrotem. Łagodne traktowanie skończyło się w okamgnieniu.

#5.


Osadzeni w PNM - najostrzejszym więzieniu w Nowym Meksyku - o luksusach przysługujących skandynawskim więźniom mogą tylko pomarzyć. Na tych najbardziej nieposłusznych strażnicy znaleźli specyficzny sposób. Wystarczyło rozpuścić plotkę, że delikwent donosi na innych osadzonych i więzienna sprawiedliwość robiła swoje. Niegdyś najtwardsi więźniowie po takiej kuracji gotowi byli iść na wszelką współpracę, byle tylko oddzielono ich od żądnych zemsty prześladowców.

#6.


Przydomek najweselszego skazańca w historii zyskał Joe Arridy, którego pokochali i strażnicy, i inni więźniowie. Ze względu na iloraz inteligencji wynoszący zaledwie 46, był też zapewne jednym z najgłupszych. Bawił się plastikową kolejką i uśmiechał nawet wtedy, gdy strażnicy prowadzili go do komory gazowej, by wykonać wyrok śmierci za gwałt i zabójstwo 15-letniej uczennicy w Pueblo w stanie Kolorado.

Siedemdziesiąt lat po śmierci, w 2011 roku, Joe Arridy został oficjalnie uniewinniony. Sąd uznał, że 24-latka w dzień przestępstwa w ogóle nie było w Pueblo, a przyznanie się do winy zostało wymuszone. Co niestety nie było trudne.

#7.


Niełatwo zamknąć psychologa w więzieniu - zwłaszcza takiego jak Timothy Leary. Po osadzeniu w 1970 roku Leary otrzymał do wypełnienia szereg testów, na bazie których miano określić jego predyspozycje i przydzielić do określonych prac. Rzecz w tym, że znał większość tych testów, a części... sam był autorem. Nietrudno mu było więc udzielić takich odpowiedzi, by uznano go za niesprawiającego kłopotów i nadającego się do zadań ogrodniczych. Rzecz jasna, zniknął z więzienia już przy pierwszej sposobności.

Timothy Leary - psycholog, pisarz i wykładowca - siedział łącznie w 29 więzieniach, a prezydent Nixon określił go mianem "najbardziej niebezpiecznego człowieka w Ameryce". Zaiste barwna postać.


Źródła: 1, 2, 3
512
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Najdziksze newsy tygodnia – Piersi, które nie chcą przestać rosnąć
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu 7 oszustów i przekręty tak zwariowane, że aż trudno w nie uwierzyć!
Przejdź do artykułu Nieprawdopodobne historie spadkowe
Przejdź do artykułu Idioci są wśród nas VIII - edycja facebookowa
Przejdź do artykułu Duchy na XIX-wiecznych fotografiach
Przejdź do artykułu Oczekiwania kontra rzeczywistość VIII - największa profanacja pizzy
Przejdź do artykułu Dokąd zmierza ludzkość? Eksperyment Calhouna
Przejdź do artykułu Martin A. Couney uratował tysiące dzieci, bo nie wiedział, że to niemożliwe
Przejdź do artykułu Najmocniejsze cytaty ostatnich dni - Najbardziej absurdalny powód zakończenia związku
Przejdź do artykułu 7 ciekawostek o słynnych stronach internetowych i ich niesławnych losach

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą