Szukaj Pokaż menu

Zdjęcia z planów znanych filmów VII

52 175  
190   25  
Trudno określić co dziś jest większym wyznacznikiem dobrego aktora - umiejętność wczucia się w rolę, czy umiejętność zagrania z kimś/czymś nieobecnym na planie.

7 mało znanych ciekawostek o burzach

83 582  
242   31  
Zwykła burza to taki meteorologiczny reset systemu - zbiera się i zbiera, by potem w pół godziny oczyścić powietrze. Ale są też burze niezwykłe…

#1.

Fort Boyard

148 637  
1077   22  
Wielu zna teleturniej o tej nazwie, który w telewizji francuskiej jest produkowany od 22 lat. Natomiast niewielu zna historię fortu, w którym kręcony jest program.


Fort Boyard jest umiejscowiony między wyspami Île-d'Aix i Île d'Oléron w cieśninie Pertuis d'Antioche na zachodnim wybrzeżu Francji.


Pomysł budowy fortu był już rozważany w roku 1666, lecz Sebastian Vauban odradził go Ludwikowi XIV mówiąc: Panie, byłoby łatwiej złapać księżyc zębami, niż podjąć taki wysiłek w takim miejscu.


Budowa została rozpoczęta pod rządami Napoleona w roku 1801, a celem twierdzy, wraz z pobliskim fortem Enet, miała być ochrona wybrzeża (w szczególności arsenału Rochefort) przed możliwymi atakami obcych (zwłaszcza brytyjskich) flot. W tamtych czasach działa miały ograniczony zasięg, więc dystans między dwiema wyspami Aix i Oleron był zbyt duży, by uniemożliwić przepływ wrogiej floty.


Napotykając trudności związane z przygotowaniem fundamentów, polegające na zapadaniu się w piaszczyste dno kamiennych bloków projekt został wstrzymany w 1809 roku. Budowa została ponownie rozpoczęta w 1837 za panowania Ludwika Filipa, kiedy doszło do nowych spięć między Francją a Wielką Brytanią. Ostatecznie fort został ukończony w roku 1857.


Fort Boyard miał załogę 250 osób. Ma 61 metrów długości, 31 metrów szerokości, a ściany mają wysokość 20 metrów. Z czasem zasięg dział został zwiększony, a fort stał się bezużyteczny. Dochodziło bowiem do sytuacji, kiedy ogień krzyżowy dział z Fortu Boyard i z położonego na wyspie Oleron Boyardville powodował wzajemny ostrzał własnych jednostek. W późniejszym okresie fort był wykorzystywany jako wiezienie jeńców pruskich i austriackich.


Podczas Komuny Paryskiej fort służył jako przejściowe więzienie dla więźniów politycznych zanim zostaną oni wywiezieni na Nową Kaledonię. Parę lat później został całkiem porzucony.


Od roku 1990 Fort Boyard jest używany jako miejsce rozgrywania popularnego teleturnieju o tej samej nazwie. Dobudowano wtedy do fortu platformę, która ułatwiła dostęp ekipom telewizyjnym.















1077
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu 7 mało znanych ciekawostek o burzach
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Faktopedia – Wyjątkowe wkładki do butów
Przejdź do artykułu Nieprawdopodobne historie spadkowe
Przejdź do artykułu Idioci są wśród nas IV
Przejdź do artykułu Duchy na XIX-wiecznych fotografiach
Przejdź do artykułu Najmocniejsze cytaty – ​Gwiazda filmów dla dorosłych zdradziła, ile zarabiała za jedną scenę, kiedy była numerem jeden w branży
Przejdź do artykułu Tajemnice piramidy Cheopsa
Przejdź do artykułu Ludzie, którzy mieli niesamowitego farta
Przejdź do artykułu Najmocniejsze cytaty ostatnich dni - Dramatyczny upadek gwiazdy filmów dla dorosłych
Przejdź do artykułu 15 szokujących faktów od naukowców i pracowników z różnych branż

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą