Szukaj Pokaż menu

Pracownicy infolinii łatwo nie mają XXXVII

44 060  
245   6  
Zapraszamy do infolinii. Czynne 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Podobnie jak Joe Monster, z tym, że na Joe możesz się dodatkowo zrelaksować czytając, co inni wygadują do słuchawek.

Zdegustowany klient: "GDZIE JEST INTERNET" (tonem słynnego wezwania "gdzie jest krzyż").


kl: Podaje precel.. 561213... [pesel].


Kl po wejściu na google.pl: No wreszcie się czuję k**** jak biały człowiek!


kl: Dla mnie 1 złotówka za dekoder HD to nie jest żadna promocyjna cena.


Podczas rozmowy, sprawdzam płatności, nagle klient do dziecka "No bardzo ładnie, taka duża jesteś, BRAWO! A teraz podciągamy spodnie..."


Ja: Proszę, aby spróbowała pani zaznaczyć "pracuj w trybie offline".
Klientka: Ale to ja mam zaznaczyć ptaszkiem? Zaznaczyć PTASZKIEM?!

Plakaty filmowe Justina Reeda

44 104  
369   16  
Plakaty filmowe Justina Reeda to prawdziwe arcydzieła, które wspaniale oddają klimat filmu, który właśnie reklamują. Chyba nie jest zbyt trudno domyślić się, jakie klasyki przedstawił autor?

20 niezwykłych ciekawostek ze świata pająków

119 180  
403   20  
Dziś w naszym kąciku zoologicznym pod lupę bierzemy ośmionogie stwory przędące sieci, czyli pająki. Osoby z arachnofobią nie muszą się obawiać tego artykułu. Ba, podsuniemy wam pomysł na skuteczną terapię!


1. Jad australijskiego atraksa może zabić człowieka w ciągu godziny, a jego szczękoczułki są w stanie przebić się przez materiał na obuwiu.
 
2. Strach przed pająkami wyrządza czasem więcej szkód, niż same pająki. Naukowcy z Uniwersytetu São Paulo wypracowali niezwykłą metodę pozbycia się arachnofobii poprzez skupianie uwagi pacjenta na rzeczach, które wyglądem przypominają pająki - statywy, karuzele czy... dredy na głowie.


3. Szarlataneria? Najwidoczniej nie. W 2007 roku naukowcy potwierdzili 92-procentową skuteczność tej metody.


4.
 W ukąszeniu pająka można odnaleźć też plusy. Weźmy za przykład wałęsaki brazylijskie (zapisane w Księdze Rekordów Guinnessa w 2007 roku jako najbardziej jadowite pająki na świecie), których jad powoduje długą i bolesną erekcję (to zła wiadomość).


5. Dobra wiadomość: Toksyna odpowiedzialna za ten efekt może posłużyć w przyszłości jako lek na zaburzenia erekcji.



6. Jad ptasznika różowego może być z kolei wykorzystany w leczeniu migotania przedsionków. Zawiera peptyd, który może ustabilizować nieregularną pracę serca.


7. W Australii niejaki Glenn King bada na Uniwersytecie Queensland blisko spokrewnionego z wspomnianym wcześniej atraksem pająka, którego jad może pomóc w stworzeniu pestycydów przyjaznych środowisku. Białka w nim zawarte atakują system nerwowy insektów, ale nie są groźne dla człowieka.


8. Mniej przyjemną sprawą jest fakt, że ten jad najpierw trzeba jakoś pobrać. Pracownicy Spider Pharm z Yarnell w Arizonie „doją” w niżej podany sposób 1000 pająków dziennie.


9.
 Dwutlenkiem węgla usypia się ich czujność, a następnie małą dawką prądu prowokuje się pająka do uwolnienia jadu. Ten spływa do szklanej fiolki połączonej z szczękoczułkami.


10. Dr Todd Blackledge z Uniwersytetu Akron uważa, że pajęcza nić może posłużyć w przyszłości jako syntetyczny mięsień. Dostosowując odpowiednio wilgotność, można ją rozciągać i kurczyć, a sama w sobie jest 50 razy bardziej wytrzymała od adekwatnej objętości ludzkich mięśni.



11. Pan Blackledge widzi zastosowanie tego materiału np. w urządzeniach dawkujących leki i sposobie operowania miniaturowymi robotami.


12. W przeciwieństwie do wielu substancji klejących, pajęcza sieć staje się silniejsza w kontakcie z wodą. Może to być pomocne przy tworzeniu spoiw w medycynie lub inżynierii podwodnej.


13. Pajęczynę można również pozyskać w dość niecodzienny sposób. Okazuje się, że da się ją wyodrębnić z mleka kozy, której fragment łańcucha DNA został skrzyżowany z DNA pająka.


14. W przyszłości naukowcy planują wykorzystać w tym samym celu lucernę siewną, która jest efektywniejsza w hodowli i - trzeba to przyznać - mniej... dziwna.


15. Bezpieczny seks: Samce pająków z rodziny darownikowatych przynoszą samicom owinięte w sieć owady, aby te zajęły się podczas stosunku jedzeniem prezentu, a nie... ich samych.



16. Bezpieczniejszy seks: Samce Agelenopsis aperta mają nieco inne podejście do sprawy, wprowadzając najpierw samicę w stan kataleptyczny.


17. Naukowcy z Uniwersytetu Radford mówią, że samiec A. aperta jest w stanie obezwładnić samicę z odległości 4,5 cm, co sugeruje, że może używać na femme fatale jakiejś substancji gazowej 


18. Tani posiłek: Niektóre pająki pożywiają się owadami podwędzonymi z sieci innych pająków.


19. Są pająki, które całkowicie zrezygnowały z zabijania. Bagheera kiplingi żywi się niemal wyłącznie pąkami liści akacji. Z sieci buduje jedynie schronienie, w którym, wraz z samicą, opiekuje się potomstwem. Pająk wyzwolony?


20. Wolałbyś, aby żadna z tych bestyjek nie wskoczyła ci do sałatki? Słynny entomolog Steven Kutcher (pracował m.in. przy filmach Spider-Man i Arachnofobia) twierdzi, że pomocne może być rozsypanie zwykłego talku lub spryskanie powierzchni preparatem poprawiającym połysk (przytacza tutaj Lemon Pledge). W ten sposób powierzchnia staje się dla nich zbyt śliska. 

No to teraz obiecana terapia:

403
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Plakaty filmowe Justina Reeda
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Ludzie, którzy mieli niesamowitego farta
Przejdź do artykułu Kolekcja ciekawych tablic informacyjnych z Zoo
Przejdź do artykułu 12 faktów o pasie cnoty. Rzeczywistość była dość brutalna
Przejdź do artykułu Węże i ich ofiary
Przejdź do artykułu Liczniki i kokpity w samochodach, które wyprzedziły swoje czasy
Przejdź do artykułu 10 najbardziej jadowitych zwierząt
Przejdź do artykułu Faktopedia – Wyjątkowe wkładki do butów
Przejdź do artykułu Szalone wzory na pościeli
Przejdź do artykułu Co zrobić ze starym monitorem?

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą